Gulbenes novada bibliotēkā par un ap darba vides ergonomiku
Ergonomika ir daudzdisciplināra zinātnes nozare, kas orientēta uz disciplīnām, kuras pēta ar cilvēku saistītu ikvienu aktivitāti. Tā pamatā balstās uz cilvēka anatomiju, fizioloģiju un psiholoģiju un izvērtē cilvēka attiecības ar darbu. ES dalībvalstīs lieto terminu "ergonomika", bet ASV — "cilvēka faktori".
Pirmos zinātniskos pētījumus par cilvēka un dzīvnieku kustībām veica itāļu pētnieks Borelli (1608.- 1679.), kurš savā darbā “De moto Animalum” aprakstījis galvenās kustību formas — peldēšanu, iešanu, lidošanu. Šajā darbā pirmo reizi tika noteikts cilvēka smaguma centrs. (Roja Ž. Ergonomikas Pamati, Rīga: Drukātava, 2008., 245. lpp.)
Tad nu par un ap smaguma centru un tā novietojuma ietekmi. Par to, ka pašsajūtai tīkama sēdus pozīcija nav tikai leņķi un augstumi, bet ikdienā viegli izprotami orientieri. Par to, ka var sēdēt uz vingrošanas bumbas, uz basketbola bumbas, uz līdzsvara virsmas, bet arī šī pozīcija ir jāmaina, jo ķermenim vislabākā ir .. katra nākamā kustība. Tātad jo daudzveidīgākas pozīcijas mūsu ikdienā, jo labāk.
Par to, ka visi muskuļi nav tikai jāstiepj. Par to, ka ir muskuļi kam ļoti vēlami ir tieši spēka vingrojumi.
Un arī par to .. kāda ir tualetes ergonomika, jo arī tā ir daļa no mūsu labbūtības.
Paldies Gulbenes novada bibliotēkas kolektīvam un visiem interesentiem par dalību, kopīgu izzināšanu un jā - Gulbenē ir brīnišķīgi skaista bibliotēka, kurā ir iespēja kaut uz brīdi, bet pabūt šūnai iekšienē .. tieši kā ? Jābrauc lūkoties uz Gulbeni.
Cieņā un sirsnībā,
fizioterapeite Ieva Vosele.